Komu Aminokwasy?

W 2005 roku naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii przeprowadzili badania mające na celu określenie roli aminokwasów rozgałęzionych w terapii urazów tkanki mózgowej u myszy. Naukowcy doprowadzali do uszkodzeń mózgu, wstrzykując ciecz przez wydrążony w czaszce otwór. Po tygodniu badań okazało się, że gryzonie te miały znacznie niższy poziom 3 aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach, w porównaniu do grupy kontrolnej.
Następnie naukowcy podawali grupie myszy z urazami mózgu czystą wodę lub wodę z dodatkiem aminokwasów rozgałęzionych. Po pięciu dniach osobniki pojone wodą z BCAA miały prawidłowy poziom BCAA i o wiele lepiej radziły sobie w zadaniach na uczenie.”

W 2010 roku włoscy biochemicy z Uniwersytetu w Pawii, odkryli, że u pacjentów w stanie minimalnej świadomości, którym podawano dożylnie BCAA, po siedmiu dniach, poprawiły się ich umiejętności motoryczne związane z załatwianiem ich potrzeb fizjologicznych.”

Mała ilość aminokwasów w organizmie oznacza, iż spożywane pokarmy były ubogie w białko. Ich niedobór może być też spowodowany stresem, infekcją, zażywaniem leków. Niedobór może również powstać podczas zaburzeń równowagi chemicznej, często u ludzi starszych.

Kuracja aminokwasowa umożliwia szybszy rozwój intelektualny oraz mniejsze następstwa choroby dla osób z tymi przypadłościami. Suplementy te zapewniają regenerację oraz procesy reorganizacyjne neuronów. Aminokwasy aktywują przekazywanie sygnału nerwowego między neuronami. Normalizują zarówno procesy pobudzające jak i hamujące aktywność mózgową.

Udowodniono, iż aminokwasy m.in.:
– wspierają rozwój umysłowy
– pomagają kontrolować nadaktywność u dzieci oraz łagodzić stres
– wpływają na rozwój mowy i intelektu (przy upośledzeniu funkcji mowy, opóźnieniu rozwoju)
– poprawiają napięcie mięśniowe, stany kurczowe
– są w stanie przyśpieszyć rehabilitację przy wysokim albo niskim napięciu mięśniowym,
– łagodzą i zmniejszają objawy padaczki
– wspomagają budowę masy mięśniowej
– poprawiają stan zdrowia bez względu na wiek
– pomagają w leczeniu wrzodów
– łagodzą objawy zespołu nadwrażliwego jelita
– przynoszą ulgę w niektórych chorobach układu nerwowego
– zwiększają odporność
Działają również anabolicznie i antykatabolicznie. Używane są w leczeniu chorób serca, są źródłem energii i regulatorem poziomu cukru we krwi. Przynoszą ulgę w niektórych chorobach układu nerwowego

Najbardziej widoczne działanie aminokwasów stwierdzono między innymi w:
– MPD
– Zespół Downa
– Opóźniony rozwój psychomotoryczny
– Niepełnosprawność intelektualna
– Nadpobudliwość
– Okołoporodowe uszkodzenie mózgu
– Epilepsja
– Autyzm
– Chroniczne zaburzenia ukrwienia mózgu, łącznie z zaburzeniami związanymi z wiekiem
– Rdzeniowy zanik mięśni
– Choroba Parkinsona

Przeprowadzone badania udowodniły, iż niedobór waliny powoduje wady neurologiczne mózgu. Natomiast drżenie mięśni to objaw charakterystyczny dla niedoboru izoleucyny. Leucyna wspomaga syntezę białek i sprzyja ponownemu wykorzystaniu innych aminokwasów w wielu organach, dlatego też jej obecność jest nieoceniona w stanach typu: infekcje, gorączka a nawet marskość wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 2 =