Ciekawostki dotyczące aminokwasów – białka.

Niska zawartość białka w diecie może doprowadzić do niedożywienia organizmu. Niedożywienie to zazwyczaj hamuje proces rozwoju organizmu. Jeśli organizm człowieka utraci więcej niż 14 procent całkowitej ilości białka w organizmie, może doprowadzić to do poważnych schorzeń.

Czy aminokwasy są wszędzie?
– Większość warzywa zawierają w sobie dużo wody, w związku z tym zajmuje dużo miejsca w przewodzie pokarmowym. Warzywa bardzo często są ubogie w białka, dlatego też nie są znaczącym źródłem aminokwasów.
– Zboża zawierają od 8 do 14 procent białka. Są bogate w bardzo cenne aminokwasy siarkowe, natomiast ubogie w lizynę. Jak wiadomo lizyna jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowląt i dzieci. Produkty zbożowe są istotne w naszej diecie. Połączenie produktów zbożowych ze strączkowymi bądź produktami mlecznymi może w znacznym stopniu pokryć zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy.
– Dużo białka zawierają orzechy, jednak spożywamy je w zbyt małych ilościach.

Białka zawarte w różnych produktach spożywczych zawierają różne ilości poszczególnych aminokwasów. To jest dla nas bardzo ważne. Im posiłek jest bardziej urozmaicony i proporcje aminokwasów zawarte w nim są podobne do tych budujących białka naszych tkanek, tym posiłek jest bardziej wartościowy. Białka pochodzenia zwierzęcego uznawane są za pełnowartościowe, a roślinne za niepełnowartościowe.

Interesującym aminokwasem jest homocysteina, która powstaje w procesie rozpadu metioniny. Prawidłowy poziom tego aminokwasu we krwi powinien mieścić się w przedziale 5-15 mikro-mol/ml.
Podwyższony poziom tego aminokwasu obserwuje się np. w przypadku niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy. Znacznie podwyższony poziom homocysteiny sugeruje tworzenie się blaszek miażdżycowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − six =