BCAA – sportowcy w świetle badań.

Włoskie badania przeprowadzone na długodystansowych biegaczach wykazały, że podawanie BCAA przed treningiem pobudza działanie hormonów, które są odpowiedzialne za anabolizm, głównie hormon wzrostu oraz testosteronu, jednocześnie hamuje po-wysiłkowy katabolizm. W rezultacie takie działania przyczyniają się do wzrostu beztłuszczowej masy ciała.
W badaniach wzięli również udział piłkarze. Ci, którym podawali BCAA przed wysiłkiem i w jego trakcie wykazywali poprawę wydolności psychicznej po zakończonej grze. Takie same wyniki uzyskano przeprowadzając badanie na kolarzach oraz biegaczach.

Przeprowadzano również badanie dotyczące wpływu BCAA na wychwyt tlenu. W badaniu wzięli udział mężczyźni, którzy wcześniej nie trenowali, każdy trening mógł doprowadzić do szybkiego zmęczenia. Mężczyźni przyjmowali aminokwasy przez cały miesiąc po 14 gram na dobę. Wyniki były bardzo zadowalające, wzrosła beztłuszczowa masa ciała. Zwiększył się wychwyt tlenu z powietrza, to w rezultacie sprzyjało mniejszemu zmęczeniu, dłuższym treningom. Rzadziej pojawiały się na drugi dzień zakwasy.

Pisząc o kolarzach warto wspomnieć o badaniu, w którym stwierdzono, iż po 2-tygodniowej suplementacji BCAA kolarze poprawili swój czas o 6 min w 40-kilometrowym teście rowerowym, w porównaniu do grupy przyjmującej placebo, która poprawiła swój czas średnio o 1,4 min. Pojawiły się też badania, w których wyniki nie były, aż tak zadowalające. Stosując 40- kilometrowy test rowerowy i suplementację BCAA nie wykazano poprawy wydolności wysiłkowej u kolarzy w porównaniu z grupą otrzymującą placebo. Była różnica w czasie, zastosowano suplementację krótką tj. dwa dni, ale bardziej intensywną, większe porcje odżywki.

Kolejne badanie miało na celu potwierdzić skuteczność napojów dla sportowców, które w swoim składzie zawierają BCAABCAA. Przygotowano trzy rodzaje napojów tj. pierwszy z nich zawierał BCAA, drugi to mieszanina BCAA z roztworem węglowodanów, trzeci to placebo. Po przeprowadzeniu kilku doświadczeń stwierdzono, że zdolność wysiłkowa poprawiła się u tych sportowców, którzy pili napoje z BCAA, i u tych, którzy pili napoje zawierające mieszaninę BCAA z węglowodanami. Nie wykazano istotnej różnicy pomiędzy sportowcami, którzy pili napoje z BCAA oraz mieszanki BCAA z węglowodanami. Być może świadczy to o tym, że także węglowodany mogą dostarczyć odpowiednią ilość energii, zmniejszając straty BCAA w mięśniach i tym samym opóźniając uczucie zmęczenia.

Przyjmowanie BCAA jest bardzo pozytywne dla organizmu. Należy jednak pamiętać, aby nie wymęczać organizmu. Pojawiające się duże uczucie zmęczenia jest znakiem, że organizm jest przepracowany i domaga się odpoczynku. Przemęczony organizm nie poradzi sobie z pozbyciem się metabolitów i substancji toksycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × five =